Zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku? A może izolacja akustyczna od otoczenia? Można wymienić wiele zalet, które wiążą się z instalacją systemów zewnętrznych rolet, a ich rodzajów jest wiele: nadstawne, pod i natynkowe czy nadprożowe. Przed dokonaniem wyboru warto dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne rozwiązania.
Rolety nadstawne
Są montowane na stolarce, a dokładniej na ramie okna. Wybór rozwiązania nadstawnego wymaga uwzględnienia instalacji już na etapie projektowania budynku bądź jego termomodernizacji, gdyż podczas wykonywania wnęk konieczne jest uwzględnienie dodatkowej przestrzeni w nadprożu, która pomieści skrzynkę osłonową. Pancerze nadstawne charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, a dzięki temu, że są one instalowane w sposób stały, ich wygląd może być dowolnie dostosowany do elewacji.
Niewidoczne żaluzje podtynkowe
Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się zwłaszcza u osób, które pragną zainstalować roletę, której system będzie niewidoczny. Kaseta jest zamieszczana w nadprożu i jest zamaskowana tynkiem, przez co może stanowić integralną część dekorów na budynku. Takie rozwiązanie nie wyróżnia się swoim wyglądem i jest całkowicie niezauważalne. Żaluzja ta jest połączeniem modelu elewacyjnego z nadstawnym – również zapewnia lepszy bilans energetyczny obiektu, a przy tym nie zaburza jego estetyki.
Modele natynkowe
Jest to jedno z najmniej inwazyjnych w montażu rozwiązań – roleta natynkowa z powodzeniem może być zainstalowana na gotowym, wykończonym obiekcie. Kaseta umieszczana jest nad wnęką okienną – mocowanie skrzynki i prowadnic odbywa się z zastosowaniem kołków rozporowych. Do tego modelu można zaliczyć również rolety zewnętrzne montowane “do wnęki” okiennej, czyli do ramy okna. Przy tego typu montażu nie ma ingerencji w elewację budynku.
Rozwiązania nadprożowe
Takie rozwiązane jest szczególnie użyteczne – wszelkie elementy konstrukcyjne żaluzji nadprożowej są bowiem zamieszczone bezpośrednio w elewacji budynku. Przeprowadzenie montażu wymaga uwzględnienia w projekcie nowo wznoszonego budynku, ponieważ kaseta jest na stałe mocowana we wnęce okna. Takie rolety świetnie sprawdzają się jako sposób na wyeliminowanie strat ciepła, przez co sprawiają, że masz możliwość generowania dodatkowych oszczędności na ogrzewaniu.