Każdy z nas marzy o komfortowym mieszkaniu, w którym możemy cieszyć się błogim spokojem oraz odpowiednimi warunkami. Zależy na tym nie tylko właścicielom domów jednorodzinnych, ale też mieszkańcom bloków, którzy coraz częściej decydują się na rozwiązania, które podnoszą funkcjonalność ich apartamentów.
Nie ulega wątpliwościom fakt, że zainstalowana roleta zewnętrzna wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z najważniejszych – zwłaszcza w obecnych, trudnych czasach – jest możliwość generowania oszczędności na ogrzewaniu przez zatrzymywanie ciepła wewnątrz mieszkania.
Czy można zamontować rolety zewnętrzne w bloku?
Sprawa instalacji osłon, jakimi są żaluzje zewnętrzne w przypadku bloków wielorodzinnych, nie jest oczywista. Choć zgodnie z przepisami nie jest wymagane żadne dodatkowe pozwolenie na ich montaż, to właściciele mieszkań są również zobligowani do przestrzegania indywidualnych regulaminów, które muszą być przestrzegane przez wszystkich członków wspólnot bądź spółdzielni mieszkaniowych.
Z tego powodu, przed podjęciem decyzji o implementacji rozwiązania takiego jak rolety czy żaluzje, warto skonsultować się w pierwszej kolejności z organem zarządczym. Zazwyczaj uzyskanie pozwolenia od spółdzielni na montaż takich rolet w bloku jest czystą formalnością – trudności mogą występować wówczas, gdy mieszkamy w zabytkowej kamienicy.
Korzyści, jakie wiążą się z instalacją rolet zewnętrznych:
O zatrzymaniu ciepła już wspomnieliśmy. Dodatkowymi zaletami rozwiązań, jakimi są żaluzje zewnętrzne w obiektach wielorodzinnych, są:
– możliwość ograniczenia hałasów dochodzących z otoczenia (np. z ruchliwej ulicy),
– większa prywatność, tego rodzaju żaluzje bowiem uniemożliwiają wgląd do mieszkania przez okna,
– lepsza ochrona przeciwwłamaniowa – co ma szczególne znaczenie dla mieszkań ulokowanych na najniższych kondygnacjach bloków,
– zwiększenie komfortu mieszkańców poprzez dowolne regulowanie stopnia zaciemnienia w pomieszczeniach dzięki żaluzjom,
– w okresie letnich upałów – możliwość zatrzymania przyjemnego chłodu oraz utrzymania stałej temperatury w mieszkaniu.